Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu Posiedzenie nr 79 w dniu 04-04-2019

28. punkt porządku dziennego:

Informacja bieżąca.

Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! Jeżeli przez te 4 lata, 3,5 roku tak wspaniale naprawialiście oświatę, tak wszystko zmieniliście, tak poszliście na rękę nauczycielom, rodzicom, tak bardzo podnieśliście płace, to dlaczego 80% szkół przystąpiło do strajku i dlaczego zagrożone są egzaminy? Ponad 1 mln uczniów do tych egzaminów ma przystąpić, a państwo dzisiaj nie wiecie, czy te egzaminy się odbędą, czy się nie odbędą, bo dowiecie się tego dopiero we wtorek czy w poniedziałek, kiedy rozstrzygnie się sprawa strajku.

Jeżeli jest tak dobrze, pani minister, to dlaczego jest tak źle? Jeżeli tak dobrze działaliście, to dlaczego nauczyciele po raz pierwszy od 25 lat zdecydowali się na taki drastyczny krok i w 80% szkół przystąpili do strajku? Ano dlatego że lekceważycie nauczycieli. Myśleliście, że załatwicie problemy nauczycieli w taki sposób, jak to robiliście z niepełnosprawnymi czy rezydentami, że przetrzymacie ten strajk, że przyciśniecie ich do muru, że nauczyciele odstąpią od swoich roszczeń, że będziecie ich obrażać, będziecie mówić, że mogą skorzystać z programu 500+, wycofacie się ze zmian, które sami wprowadziliście, nie dacie nauczycielom pieniędzy i będziecie tylko mówić o tym, że jest etos zawodu nauczyciela i nauczyciel powinien być przy uczniu.

Gdzie wy jesteście? Gdzie jest Ministerstwo Edukacji Narodowej? Gdzie są politycy Prawa i Sprawiedliwości? Gdzie jest ten, kto ma ten problem rozwiązać, kiedy mamy 80% szkół i 1 mln uczniów, którzy mogą nie przystąpić do egzaminu? Proszę o odpowiedź.